Protohiperteksty Roberta Coovera

Jednym z wydanych w druku utworów zapowiadających zwielokrotnione wejścia i wyjścia w struktury hipertekstowych fikcji jest The Baby Sitter - krótkie opowiadanie Roberta Coovera. Zaczyna się ono jako zwykła opowieść o dziewczynie, która przybywa do państwa Tuckersów, by zaopiekować się dzieckiem, podczas gdy oni wychodzą na przyjęcie.

Jednak niektórzy z bohaterów mają własne plany co do tej dziewczyny, znanej wyłącznie pod imieniem "opiekunka". Pan Tucker marzy o tym, by wrócić z przyjęcia do domu, by wziąć zapomnianą aspirynę i zastać dziewczyne pod prysznicem. Jego mały syn, który został w domu, sam marzy o wzięciu kąpieli ze swoja opiekunką. Z kolei chłopak opiekunki wraz z kolegą chcą wpaść do niej, gdy dziecko pójdzie spać. Tak wyeksponowane fabularne ścieżki zaczynają się w tym samym czasie rozwijać. Wszystko, co zostalo zapowiedziane, wydarza się. Jednak na końcu opowiadania świat przedstawiony tak mocno podlega nie euklidesowemu zakrzywieniu, że opiekunka ostatecznie ogląda w telewizji wiadomości, w których mowa o usiłowaniu gwałtu i morderstwa (których chcieli dokonać na niej samej, jej chłopak z kolegą).

Możliwości wielotorowej narracji Coover badał na Uniwersytecie Browna, prowadząc tam zajęcia z hipertekstu dla studentów. Jednym z owoców tych warsztatów jest zbiorowa fikcja Hypertext Hotel.

autor: Pisarski