Robert Szczerbowski - Æ

Robert Szczerbowski:  Æ, wydanie z 1996 roku Wydana w roku 1996 na dyskietce, przez wydawnictwo Pusty Obłok, pierwsza hipertekstowa publikacja w języku polskim ukazała się anonimowo, z "erratą" i naklejką o treści "książka hipertekstowa do czytania na komputerze", a także z krótką przedmową Piotra Rypsona. Była to cyfowa wersja drukowanego wydania z roku 1991 (wydawnictwo Book Transit). Anonimowość tej pozycji jest jednym z zabiegów programowych, ściśle związanych z treścią, sam autor - Robert Szczerbowski - ani nie skrywa się, ani nie unika odpowiedzialności za swoje dzieła. Pierwszy literacki hipertekst był jednocześnie ostatnim literackim wystąpieniem Szczerbowskiego, autora wcześniejszej Księgi Żywota oraz Kompozycji na słowa. “Zrozumiałem, że jeżeli mam powiedzieć coś istotnego, to nie poprzez słowa” - wyznał autor w rozmowie z Małgorzatą Dawidek-Gryglicką.

W roku 2002, Æ ukazuje się internecie, na stronie autora i na stronach Techstów, jako "wydanie III poprawione". W 2013 powstaje wydanie IV.

Czytaj Æ

Zobacz także: notka autora o tekście oraz strona autora poświęcona wydaniu drukowanemu i hipertekstowemu Æ. Więcej o tym pionierskim utworze w artykule Mariusza Pisarskiego: Kartografowie i Kompilatorzy. O praktyce i teorii hiperfikcji w Polsce w zbiorze: Liternet.pl, Kraków 2003, w artykule Emilli Branny-Jankowskiej, The Destruction of Text in Polish E-Literature. AE by Robert Szczerbowski and Electronic Poetry by Perfokarta, który okazał się w Cybertext Yearbook 2010, w artykule Małgorzaty Dawidek Gryglickiej: Od słowa do słowa. Kilka słów o Æ Roberta Szczerbowskiego w zbiorze Hiperteksty literackie: literatura i nowe media, pod red. P. Mareckiego i M. Pisarskiego, Ha!art 2010 oraz w książce Historia tekstu wizualnego M. Dawidek Gryglickiej, Ha!art 2012.