:: hiperteksty ::
 
:: aktualnosci ::
 
:: warsztaty ::
 
:: elektro  blog ::
 
:: gutenberg pub ::
 
:: skrzynka ::
 
 
m a g a z y n -  w y w i a d y, r o z m o w y
 
03
     
 

Nasze ramy, wasza treść
- o Gilgameshu i bibliotekach cyfrowych
03

Wywiad z Cezarym Mazurkiem z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego

 

techsty: Mówimy tu ciągle o instytucjach i pracownikach instutucji, jako użytkownikach programu dLibra. Czy jakąs korzyść moga mieć z niego również osoby prywatne, na przykład grupa artystyczna skupiona wokół jakiegoś portalu internetowego, gdzie publikowana jest ich proza czy poezja? czy to raczej nie wchodzi w grę.

Cezary Mazurek:Ta korzyść może występować na wielu poziomach. Oczywiście samo oprogramowanie jest narzędziem, które umożliwia instalacje kolejnych instancji czy kolejnych bibliotek cyfrowych. Na mniejsza skalę może być to system publikacji w jakiejś małej firmie czy w małej społeczności. Natomiast jeżeli chodzi o samą wielkopolską biblioteke cyfrową jak najbardziej chcielibyśmy roszczerzyć tę inicjatywę i możemy wydzielic pewne jej fragmenty pod zarządzanie pewnej grupie, która ma ciekawą zawartość, ciekawą treść scyfryzowaną i chciałaby ja w takiej bibliotece cyfrowej zamieścic. W tej chwili są tam cztery główne kolekcje: starodruki, materiały regionalne, materiały dydaktyczne i muzykalia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozszerzać je o jakieś ciekawe inicjatywy, które wyrażałyby też ducha nowych czasów.

tecshtyi: Poznańskie Centrum Superkomputerowo Siciowe uznawane jest za modelowy wręcz przykład hiperpołączonej pracy zespołów specjalistów, które dzięki swojej mobilności i dzięki temu, że ich działanie można nazwać pracą w sieci, choć sa małe, uzyskuja wielkie rezultaty. Czy projekt cyfrowej biblieki także wpasowuje się w ten mode? Jaka jest zdaniem pana relacja między scentralizowanym zarządzaniem a sieciowym sposobem pracy.

Cezary Mazurek: Biblioteka to jeden z przykładów usługi, która - będąc oparta na nowoczesnych technologiach internetowych, dostępnych w PCSS - wspóbrzmi z duchem społeczeństwa informacyjnego. Istotą jest, aby treść i zawartość nie były wprowadzane tu w jednym miejscu, ale by był to proces rozproszony. W ten sposób do wielkopolskiej biblioteki cyfrowej włączamy biblioteki, włączamy instytucje akademickie, tak, by każdy miał swój wycinek, którym może własnoręcznie zarządzać i wprowdzać publikacje, takie, jakie uzna za stosowne. Na początku projekt był realizowany tylko w PCSS, ale jego końcowa, aktualna forma, ukształtowała się wyłącznie dzięki współpracy z biliotekarzami i z Poznańską Fundacją Bibliotek Naukowych, bo to oni pokazali jakiego produktu tak naprawdę oczekują, jak ma on wyglądać. I tylko ten interdyspyplinarny charakter przedsięwzięcia spowodował, że w październiku ubiegłego roku udało się uruchomić WBC, i że prace nad nią trwają niezależnie od tego, że my ciągle oprogramowanie to modyfyikujemy, dodajemy nowe funkcje i udostępniamy do testów. W tej chwili wiemy już, że również Wrocław, Częstochowa i Gdańsk zainteresowane są cyfryzacją swoich zbiorów i pobrały już swoje wersje testowe dLibry do prac nad własnymi bibliotekami cyfrowymi.

techsty:Dziekuje za rozmowę.

Cezary Mazurek: Dziekuje.


........................................................................................................

strona główna : zastrzeżenia : instrukcja obslugi : czat : kontakt
copyright © techsty.art.pl 2003