Eastgate Systems Serious Hypertext
 

Ograniczenia struktury

Szablonowy projekt charakteryzuje się tym, że nawigacja jest w nim prosta i wszechobecna. Chociaż struktura porządkuje hipertekst sprawiając, że nawigacja jest wydajna, może spowodować, że tekst wyda się sterylny, bezwładny i zimny. Co prawda niektóre strony będą ciekawe, jednak cały hipertekst będzie sprawiał wrażenie zwykłego szkieletu, na którym osadzone zostały nieliczne interesujące podstrony. Ze względu na wydajność i opłacalność, ze schematycznej struktury korzystają obszerne serwisy internetowe. Jednak takie rozwązania mają swoją cenę:

  • Wielokrotne przekierowania do centrów nawigacji - strony startowej i innych nawigacyjnych punktów orientacyjnych - może nieść ze sobą błędne przesłanie. Aparat nawigacyjny, odsyłający po zakończonej lekturze do strony głównej, będzie sugerował zakończenie eksploracji serwisu, co może powodować, że czytelnik zechce go opuścić.

  • Centra nawigacji wywierają olbrzymi wpływ na całą strukturę. Artykuły, o których wspomniano na stronach kluczowych, są często odwiedzane, pozostałe teksty nie cieszą się taką poczytnością. Ważne elementy serwisu znikają zaraz po tym, gdy zabraknie ich na stronie głównej.

  • Rozwiązania nawigacyjne pomijające pewne informacje na stronie głównej przyprawiają redaktorów serwisu o wieczny ból głowy. I tak miniaturowe czcionki stają się powszechne, nawet na stronach domowych takich firm jak Netscape czy Eastgate. Serwisy te zaczynają przypominać stronę portalu Yahoo.

  • Zbyt skuteczna nawigacja może okazać się niedźwiedzią przysługą, tak dla twórców strony, jak i odwiedzających. Hipertekstowy katalog, na przykład, nie jest jedynie prostą bazą danych; twórcy serwisów pragną pokazać czytelnikowi to, czego on potrzebuje lub pragnie, włączając także rzeczy, których czytelnik nigdy by nie zobaczył. Internauci, widząc nowe rozwiązania, uświadamiają swoje nieokryte dotąd potrzeby. Na podobnej zasadzie działają zarówno supermarkety jak i muzea - oferują więcej niż klienci i odwiedzający oczekują. Dobrze zaprojektowana nawigacja udostępnia informacje, o których czytelnik myśli, że chce je posiąść, zwykle ukrywając to, czego naprawdę pragnie.

 

- - -

Eastgate Systems