Sunshine '69

Mariusz Pisarski

Sunshine 69 - jedna z ilustracji Sunshine '69 - powieść Roberta Arellano, znanego też jako Bobby Rabyd, pioniera fikcji sieciowej, nauczyciela i wykładowcy na Uniwersytecie Browna, uznana została za "pierwszą interaktywną powieść sieciową". Zdobyła uznanie między innymi Roberta Coovera, dla którego pozostaje ona wzorcowym przykładem świeżego i otwartego podeścia pisarza do sieciowej natury Internetu. Powieść ukazała się w 1996 roku.

Sunshine `69 to wielowątkowa narracja o symbolicznym końcu lat 60. Datą graniczną jest tu 6 grudnia 1969 roku, kiedy na stadionie Bay Area's, podczas darmowego koncertu rockowego, zginęła pod sceną czwórka fanów. Jednym z bohaterów powieści jest Mick Jagger, podpisujący tu pakt z diabłem. Powieść Arellano wzbogacona została przez grafikę, dźwięk, animację (dodana po kilku latach flashowa strona startowa). Czytelnik zaopatrzony jest tu także w spełniąjące rolę hipertekstowej mapy kalendarz, spis osób, i mapę okolic San Francisco, w których toczy się akcja. Oparte na typowych możliwościach internetu narzędzia pozwalają czytelnikowi rozpoczynać lekturę na wiele różnych sposobów, podążać za wybranym elementem fabuły czy poznawać świat przedstawiony oczami różnych bohaterów: gwiazdy roka, hipisa, weterana z wietnamu, agenta CIA czy samego Lucyfera.

W Sunshine '69 dostępna jest także księga gości: każdy czytelnik może w niej dopisywać swoje własne opowieści, własną historię. Walory sieciowe i hipertekstowe - w przypadku tej klasycznej sieciowej hiperfikcji - nie starają się wybiegać przed szereg i nie przyćmiewają walorów literackich utworu, o których w New York Times Review of Book napisano: W roku 1948 George Orwell napisał Rok 1984, który był próbą przewidzenia tego, w jaki sposób przyszłość tych czasów mogłaby stać się naszą teraźniejszością. Latem roku `96 Arellano nadał sens temu, co wydarzyło się w połowie drogi między dwoma tymi datami

[1]

[2]

Pokrewne artykuły