Pierwotny pomysł na hipertekst pojawił się już w 1945 roku, gdy w Atlantic Monthly Vannevar Bush zamieścił artykuł "Memex". Memex to urządzenie, które miało być czymś na kształt zamkniętego pudełka (dziś można by mówić o centralnym serwerze), do maszyny tej, wyglądającej dosyć osobliwie, jak skrzyżowanie maszyny parowej z pierwszymi komputerami, użytkownicy podłączać się mieli podobnie jak do centrali telefonicznej:

Memex to urządzenie do indywidualnego użytku, które jest pewnego rodzaju zmechanizowanym prywatnym archiwum i biblioteką. Jest to [...] urządzenie, w którym każdy może zebrać wszystkie książki, płyty i wiadomości.Jest ono tak zmechanizowane, że można z niego korzystać z nadzwyczajną prędkością i łatwością

...
Model urządzenia memex vannevara Busha

Końcówka urządzenia na biurku użytkownika składać się miała z dwóch ekranów: po lewej stronie wyświetlany miał być dokument, który badacz wyciągał wprost z bazy danych. Ekran po prawej pozwalał na edycję tej informacji, dopisanie swoich własnych uwag oraz na dołączenie tak powstałej notatki do centralnej bazy artykułów. Nazwa memex wywodzi się od memory - pamięć. Memex miał wyszukiwać informacje na drodze skojarzeń, w sposób, w jaki czyni to ludzki umysł. Skojarzeniowy, nielinearny szlak, po którym podąża użytkownik maszyny miał przede wszystkim oszczędzić czas. Gdy w zwykłej bibliotece szukamy jakiejś książki w katalogu i jej nie znajdziemy, nasz tor poszukiwań się kończy. Wychodzimy z biblioteki i szukamy innej instutucji. Memex miał temu zapobiec.

Ostatnia aktualizacja:

25.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Memex i Vannevar Bush . "Techsty" 25.07.2022 [https://techsty.art.pl/hipertekst/historia/bush.htm].

hipertekst historia instytucje systemy

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art bazy bush coleridge hipertekst historia hypercard ideal img ksiazka książki linearnosc maszyny memex miał outgoing polepisma source szukamy target techsty teoria umysl urządzenie value