Eastgate Systems

Od 20 lat większość najgłośniejszych hipertekstów literackich publikowana jest przez Eastgate Systems - wydawnictwo, portal, księgarnię, laboratorium techniczne i wybieg dla młodych talentów. Bez Eastgate być może nie udałoby się stworzyć w zdecentralizowanym swiecie sieci - węzła, w którym krzyżowałyby się ścieżki czytelników i autorów hipertekstów. Storyspace - hipertekstualny system do tworzenia rozbudowanych hipertekstów powstał właśnie w Eastgate i tą drogą jest także dystrybuowany.

Dla polskiego czytelnika - przeszkodą mogą być koszty nabywania owoców z drzewa Eastgate: każdy hipertekst kosztuje średnio 18 dolarów, plusem jest fakt, iż utwory rozprowadzane są od niedawna głównie na CD-romach a nie na dyskietkach, co pozwala za tę sama cenę stać sie posiadaczem wersji zarówno na Windows jak i na Macintosha, który jest pierwotnym środowiskiem dla wielu hiperfikcji. Jeszcze bardziej porażająca jest cena samego Storyspace - 299 dolarów. Na szczęście - Eastgate prowadzi zniżki edukacyjne, studenci, nauczyciele i pracownicy naukowi - płacą 100 dolców mniej.

Szefem Eastgate jest Mark Bernstein. Internetowa witryna wydawnictwa liczy sobie ponad 1000 stron. W Eastgate Reading Room - znajdują się hiperteksty publikowane w wersji sieciowej, często są to fragmenty fikcji dostępnych tylko na CD -romach. Hypertext Kitchen, a obecnie HtLit, to siostrzane serwisy informacyjne poświęcony wydarzeniom ze sceny hipertekstualnej. Do ściągnięcia są na tej witrynie dema wszystkich programów stworzonych w Eastgate.

O Eastgate mówili:

"...podstawowe źródło poważnych hipertekstów" --

Robert Coover, The New York Times Book Review

autor M.Pisarski