Michael Joyce

Michael Joyce Michael Joyce to autor afternoon, a story, najgłośniejszej powieści hipertekstowej, powstałej w 1987 roku, wydanej w 1990; hipertekstu WOE (1991), powieści hipertekstowej Twilight, A Symphony (1996) oraz szeregu innych projektów literackich w sieci i poza nią. W internecie można przeczytać jego Twelve Blue oraz - Lasting Image - hipertekst graficzny stworzony wespół z Carolyn Guyer.

Pierwsza powieść Michaela Joyce'a, w tradycyjnej formie drukowanej,The War Outside Ireland (1982) otrzymała nagrodę Great Lakes New Writers i wystawiono ją na międzynarodwej objazdowej wystawie "America's Best". W latach 1984-85 Joyce był członkiem grupy badawczej Artificial Inteligence Project. Później, wraz z Jay Bolterem i Johnem B. Smithem - stworzył program Storyspace.

Jako prekursor hipertekstowej fikcji oraz systemów do tworzenia literatury w tych interaktywnych środowiskach Joyce ma także na swoim koncie wiele wystapień teoretycznych i popularyzatorskich. Publikuje w PostModernCulture, Works&Days oraz w magazynie Computers and Composition. Jego eseje zebrano w książce Of Two Minds. Hypertext. Pedagogy and Poetics oraz, w wydanych w 2001 roku Moral Tales and Meditations. Na codzień jest nauczycielem angielskiego w Vassar College in Poughkeepsie,

Michael Joyce ma szczególny stosunek do Polski. Autor popołudnia, pewnej historii wychował się w Buffalo, wśród polskiej emigracji. Jego szkolni przyjaciele to amerykańscy Polacy. Dzięki temu pierwsze literackie, a nawet miłosne, fascynacje, mają polskie zabarwienie. "Wychowałem się na Mickiewiczu i Miłoszu, a moja pierwsza miłość była Polką" - pisał autor w korespondencji z Techstami. Tym większa była jego radość, gdy usłyszał, że Korporacja Ha!art przygotowuje się do polskiego wydania jego najsłynniejszej powieści.

M.Pisarski