Composition no. 1 Marca Saporty to książka w formie pociętych i złożonych w talię kartek. Ta awangardowa powieść traktuje o losach pewnego Francuza podczas II wojny światowej. Aby rozpocząć lekturę i podążać jej torem - czytelnik musi "książkę" rozkładać jak karty i dopasowywać poszczególne strony. Autor nie podaje tu żadnych konkretnych wskazówek odnośnie kolejności zdarzeń i wiele z jego kompetencji przerzuconych zostaje na czytelnika. Ta "już-nie-książka" jest raczej publikacją okolicznościową, przeznaczoną dla kolekcjonerów, gdyż w formie fizycznej, jako nieuporządkowany zestaw kartek, czytać się ją trudno, co zadecydowało też o jej rynkowej krytycznej porażce. Jako taka zapoczątkowuje ona pewną skromną, awangardową tradycję "książek-talii". Dołączają do niej (publikując przede wszystkim własnym nakładem) między innymi: Peter Beaman z książką Deck of Cards, Henry James Korn - The Pontoon Manifesto, Martin Stephen Moskov - A shuffle - book, Arnold Skemer - Momus, Pedro Pietri - I never promised you a cheesburger.

...
Marca Saporty – Composition no. 1

Composition no. 1 podobnie jak inne tego typu pozycje, aż proszą się o przeniesienie na ekran komputera, w zasugerowanie relacji między poszczególnymi kartkami za pomocą odnośników. Tak się jednak, z różnych przyczyn, nie dzieje.

Jako utwór awangardowy, nowatorski i śmiało przełamujący konwencje linearności w literaturze druku, Composition no 1 wpisuje się w nurt protohipertekstów, obok innych utworów, takich jak - Gra w klasy Julio Cortazara, Blady Ogień Vladimira Nabokova, Cent mille miliards de poems Raymonda Queaneau czy zwłaszcza - Słownik Chazarski Milorada Pavica.

Książki w formie talii kart aż proszą się o przeniesienie na bolter komputera. Sugerowanie relacji między segmentami czy śledzenie wielorakich wariantów, jakie buduje czytelnik, jest tu dużo łatwiejsze.

Ostatnia aktualizacja:

28.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (2022) Marc Saporta - Composition no. 1 . "Techsty" 28.07.2022 [https://www.techsty.art.pl/hipertekst/protohiper/saporta.htm].

awangarda postmodernizm tekst cyfrowy tekst nielinearny

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


art autor composition cortazar dunajko formie hipertekst img kafka komputera książka między nabokov outgoing pavic proszą protohiper przeniesienie queneau raymond saporta source target techsty value