...

STUART MOUTHROP TO autor między innymi powieści hipertekstowych Victory Garden oraz Hegirascope - zaliczanych do klasyki hiperfikcji. Moulthrop urodził się w Baltimore, w stanie Maryland, gdzie pracował jako poławiacz krabów i półetatory urzędnik. W 1975 przeczytał Gravity's Rainbo Pynchona i stał się nauczycielem angielskiego. Przyczyna i skutek? W połowie lat 80 - tych zetknął się z hipermediami, które miały wkrótce zmienić jego życie. Dziś prowadzi zajęcia z projektowania hipertekstów w środowiskach elektronicznych w Instytucie Języka, Technologii i Projektów Komunikacjnych na uniwersytecie w Baltimore. Wraz z Michaelem Joycem, Nancy Kaplan i Johnem McDaid'em jest współzałożycielem TINAC - stowarzyszenia sztuki elektronicznej oraz członkiem Electronic Literature Organization.

Moulthrop napisał kilka nie-literackich hipertekstów oraz inną jeszcze hipertekstową fikcję Dreamtime (1992). Pod koniec lat dziewięćdziesiątych swoją uwagę przeniósł na algorytmiczny potencjał elektronicznego tekstu oraz na kojarzenie tekstu literackiego z estetyką komiksu i gier komputerowych. Od tego czasu stworzył kilkanaście utworów, które nazywa "instrumentami tekstowymi". Publikował eseje o hipertekście i kulturze współczesnej między innymi w "Postmodern Culture", "Mosaic", oraz "Writing on the Edge". Zalicza sie go do czołówki hipertekstowych krytyków. W Techstach opublikowana została jego sieciowa powieść Hegiroskop oraz wywiad przeprowadzony przez Noah Wardrip-Fruin.

Ostatnia aktualizacja:

27.07.2022

Cytuj ten wpis jako:

Mariusz Pisarski (never) Stuart Moulthrop . "Techsty" 27.07.2022 [].

praktyka tekst cyfrowy teoria hipertekstu twórcy

Mapa połączeń


Legenda

Statystyki


alt art auto awangarda baltimore boty central czołówki członkiem hipertekst hipertekstowych hipertekstów img innymi lat między moulthrop navigprak source stuart target techsty tekstu tworcy width